Çocuklar neden yemek istemezler? İştahsızlık nedenleri neler?

Çocuklarda iştahsızlık nedenleri neler? Çocuklar neden yemek istemezler?

Çocuklar neden yemek istemezler iştahsızlık nedenleri
Çocuklarda iştahsızlık nedenleri

İştahsızlık konusunda Carlos Gonzales şöyle diyor: “İştahsızlık, bir çocuğun yedikleri ile ailesinin ondan yemesini bekledikleri arasındaki denge sorunudur.”

Gerçekten çoğu zaman durum bundan ibaret oluyor. Artan yaş ile yeme oranın da artacağının düşünülmesi çoğu zaman anne babaları yanılgıya düşürür. Çocuklar kimi zaman 9 ay, çoğunlukla ise 1 yaş sonrası daha az yemek yemeye başlarlar.

Bunun nedeni, büyümenin ilk aylardaki hızını kaybetmiş olmasıdır. Yapılan araştırmalar yaşamın ikinci yılında çoğu çocuğun 9 aylık bir bebek ile aynı oranda ve hatta daha bile az yemek yediği yönündedir. Çünkü büyüme hızı ve harcanan enerji azalmış, dolayısıyla ihtiyaç da azalmıştır.

Ancak burada bilgi sahibi olmayan anne babalar yaş artıyor, yemek ihtiyacı artacaktır. O halde porsiyonlar büyümelidir diye düşünmekte, daha fazla yemek yedirmeye çalışmaktadırlar. Bir diğer önemli nedense bireysel farklılıklardır.

Kimi çocuk daha fazla besine ihtiyaç duymakta ve daha iştahlı olabilmekte. Ancak her çocuğun aynı yapısal özelliklere sahip olmaması bir sorun ya da sağlıksızlık belirtisi değildir.

Çocukların yeme davranışında hormonlar, genetik, fizyolojik durum, aile çocuk ilişkisi ve ailenin beslenme tutumu önemlidir. Bazı çocuklar doğuştan itibaren iştahsızdır bazen de çocuğa bakan kişinin tutumları da yemek yemeyi sorun haline getirebilir. Çocuklar ilk olarak fiziksel muayeneden geçmelidir. Fiziksel bir bulgu yoksa mutlaka uzmandan destek alinması gerekir.

Çocuklar için 7 sağlıklı beslenme önerisi

- Admin

Admin